Logo-Loading

بتن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی، در ساخت همه‌ی ساختمان‌ها محسوب می‌شود. نقش بتن برای ساخت سازه‌ی اصلی بنا، زیرساخت‌های اصلی و همچنین زیرسازی‌های مختلف بوده است. امروزه از بتن نه‌تنها در ساخت بدنه بنا، بلکه درزمینهٔ دکوراسیون داخلی و خارجی بنا نیز استفاده می‌شود. یکی از استفاده‌های بتن، به‌عنوان کف‌پوش در طراحی و دکوراسیون داخلی است. بتن‌های سبک تحت نام‌های مختلفی مانند هبلکس،  سیپورکس و پرلکس ارائه می‌شوند و نقش بسیار پررنگی در کاهش وزن کلی ساختمان در صورت استفاده از بتن به‌عنوان کف‌پوش دارند.

در این صفحه با کف‌پوش بتنی در طراحی و دکوراسیون داخلی آشنا می شوید:

کف‌پوش بتنی در سبک‌های مختلف معماری و طراحی، مانند سبک‌های صنعتی و مدرن و حتی سبک‌های روستایی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. کف‌پوش‌های بتنی به علت ویژگی‌های منحصربه‌فرد بتن، گزینه‌ی بسیار متمایز و منحصربه‌فردی، نسبت به کف‌پوش‌های دیگر هستند. علاوه بر این، نمای ظاهری کف‌پوش‌های بتنی سبب شده که به‌سرعت محبوبیت بالایی در بین طراحان دکوراسیون‌های مدرن و مینیمال به دست آورند. از کف‌پوش‌های بتنی هم به‌صورت مخلوط یکدست و هم  به‌صورت کاشی‌های بتنی از پیش آماده، در سطح کف فضای موردنظر استفاده شود. کف‌پوش بتنی دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر وزن بالا، شرایط محیطی و موارد مختلف دارد. طول عمر بالای این محصول و امکان به‌کارگیری آن در هر فضایی از خانه و ساختمان، از دیگر ویژگی‌های این کف‌پوش منحصربه‌فرد است.

رنگ اصلی بتن با کمترین قیمت ممکن، خاکستری مات است و این رنگ واحد و خنثی، به‌راحتی با هر رنگ غالب در دکوراسیون فضای داخلی هماهنگ می‌شود و نتیجه مطلوبی می‌دهد. با وجود این، امروزه با استفاده از رنگ‌های اسیدی و اکرلیک، کف‌پوش‌های بتنی در رنگ‌های متنوعی ارائه می‌شوند که می‌توانند پاسخگوی هر نوع سلیقه و سبکی باشند. رنگ‌های اکلریک بر روی بتن سطحی یکنواخت و براق و شفاف ایجاد می‌کنند و محدودیت رنگ کمتری دارند، درصورتی‌ که رنگ‌های اسیدی به علت نفوذ در بافت بتن و واکنش با آن، جزئی از بتن شده و ظاهری مات به محصول می‌دهند. براقی ایجادشده براثر رنگ‌های اکلریک، روی سطح کف‌پوش بتنی، نمایی شفاف و سطحی مشابه با رزین ایجاد می‌کند. کف‌پوش‌های بتنی که ازلحاظ قیمت نسبت به انواع دیگر این محصول گران‌تر هستند، ظاهر و پرداخت‌های متفاوتی دارند، خرده‌سنگ‌های داخل ترکیب بتن نیز پس از خشک شدن قابل‌مشاهده است و نمای منحصربه‌فردی به فضا می‌دهد. علاوه بر این می‌توان از خرده‌سنگ‌های متفاوت‌تر و دارای نمای منحصربه‌فرد در ترکیب مخلوط بتن استفاده کرد و کف‌پوشی متفاوت و زیبا ایجاد کرد.

کف‌پوش بتنی در طراحی و دکوراسیون داخلی

مزایای استفاده از کف‌پوش بتنی

 

 1. سرعت اجرای بالا
 2. طول عمر بالا و مراقبت آسان
 3. راحتی تمیز کردن کف‌پوش بتنی با استفاده از دستمال مرطوب و شوینده‌های عادی
 4. مقاومت بالا در برابر وزن، خراشیدگی و آسیب‌های محیطی
 5. تنوع رنگ و بافت در سطح کف‌پوش بتنی
 6. عایق حرارتی در کف ساختمان به علت خاصیت جذب گرما
 7. مقاومت بالا در برابر آتش‌سوزی و حوادث طبیعی
 8. قیمت بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه در مقایسه با کاشی یا چوب
 9. هزینه پایین نگه‌داری، تعمیر و تمیز سازی
 10. سازگار با محیط‌زیست 
 11. امکان ایجاد کف‌پوشی یکدست با نمایی منسجم
 12. امکان ایجاد بافت‌های مختلف براثر به‌کارگیری متریال مختلف مخلوط
 13. رنگ‌آمیزی بر روی سطح آن و ایجاد سطحی با شفافیت و یا ماتی دلخواه و بافت‌های مختلف مشابه با مرمر، سنگ، چوب و یا موارد دیگر

 

معایب استفاده از کف‌پوش بتنی

 

 1. امکان جذب رطوبت در صورت عدم زیرسازی مناسب
 2. سطح بیش‌ازحد سخت و امکان آسیب دیدن افراد و اشیا در صورت افتادن بر روی آن
 3. امکان کپک و قارچ زدن کف‌پوش در صورت مجاورت با رطوبت
 4. نیاز به سیستم گرمایش از کف برای گرم نگه‌داشتن کف بتنی

کف‌پوش بتنی در طراحی و دکوراسیون داخلی

 

نکته مهمی که در مورد کف‌پوش بتنی وجود دارد این است که  اگر تصمیم به‌اضافه کردن و به‌کارگیری کف‌پوش سیمانی در سطح موردنظر دارید، باید در همان ابتدای کار در مورد تمامی ویژگی‌های این کف‌پوش مانند رنگ، تراکم، بافت و موارد دیگر به توافق برسید، چون امکان اصلاح و تغییر بعد از اجرا وجود ندارد. البته بعد از اجرا، امکان رنگ کردن سطح کار وجود دارد که مسلماً باحالتی که رنگ با بتن ترکیب‌شده باشد دارای تفاوت‌هایی خواهد بود. درصورتی‌که از کف بتنی موجود می‌خواهید استفاده کنید، باید سطح موجود را تا رسیدن به سطحی یکدست، صیقل داده و درنهایت پولیش دهید. کف‌پوش بتنی پولیش خورده می‌تواند نمای کف را بسیار منحصربه‌فرد و زیبا کند.

کاربرد کف‌پوش بتنی

کف‌پوش‌های بتنی در اکثر فضاهای داخلی مانند اتاق‌های نمین و خواب، سرویس‌های بهداشتی و حمام، راهروهای ورودی و سالن‌های خانگی و عمومی (مانند سالن‌های غذاخوری و ورزشی) آشپزخانه و هر فضای دیگری استفاده می‌شود. کف‌پوش بتنی با اکثر متریال‌های به کار گرفته‌شده در هر دکوراسیون داخلی نظیر چوب، فلز، کاشی، شیشه، پارچه مبلمان و پرده‌ها (پرده زبرا، پرده‌ کرکره و...)، بافت‌های مختلف و موارد دیگر، هماهنگی و هارمونی زیبایی پدید می‌آورد.