Logo-Loading

تاریخچه موزاییک

از دوران باستان تاکنون، موزاییک با رنگ‌های خیره‌کننده و ظاهر دلفریب خود، نقش اساسی در طراحی و معماری جهان داشته است. موزاییک با ترکیب تکه‌های شیشه یا مواد دیگر که با دقت فراوان در کنار هم چیده می‌شود، ظاهر فوق‌العاده جذابی به دکوراسیون و محیط شهری می‌دهد. اگر می‌خواهید از تاریخچه موزاییک و البته نحوه ساخت آن اطلاع پیدا کنید، ادامه این مطلب را با مجله آنلاین هومینگ همراه باشید.

هنر استفاده از موزاییک

موزاییک و استفاده از آن در دکوراسیون، معمولاً بسیار ظریف است و دقت فراوانی می‌طلبد. از این رو ممکن است فکر کنید که ساخت آن را باید به افراد حرفه‌ای سپرد. با این وجود، با مقداری مصالح و ابزار معمولی می‌توانید موزاییک مورد علاقه خود را ساخته و آن را در دکوراسیون منزل استفاده کنید 

هرچند ساخت موزاییک ممکن است جذاب باشد اما بهتر است قبل از آن اطلاعاتی مختصر در خصوص تاریخچه موزاییک و موزاییک‌سازی را با همدیگر مرور کنیم. در ادامه خواهیم فهمید که تعریف دقیق موزاییک چیست. سپس درمی‌یابیم که موزاییک مدت‌های طولانی است که در معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موزاییک چیست؟

برخی موزاییک را یک نوع مصالح خاص تصور می‌کنند. این در صورتی است که موزاییک به قطعات کوچک منظم ساخته شده از شیشه، سنگ، کاشی و دیگر مصالح گفته می‌شود که در کنار هم چیده می‌شوند و ترکیب زیبایی را پدید می‌آورند.موزاییک شیشه‌ای معمولاً از قبل به صورت دقیق تراش خورده و به شکل چهارگوش توسط ابزار برش داده می‌شود. موزاییک ساخته شده از کاشی و سرامیک معمولاً شکل منظمی نداشته و بی قاعده هستند. این قطعات کوچک در کنار هم چیده شده و به اشکال یا تصاویر مختلف تبدیل می‌شوند. قطعات نیز توسط چسب و دوغاب مخصوص متصل می‌شوند. در مورد تاریخچه موزاییک اطلاعاتی دارید؟ موزاییک از کجا پیدایش شده است؟

تاریخچه موزاییک

موزاییک یک هنر متداول میان فرهنگ‌های مختلف در طول تاریخ بوده است. قدیمی‌ترین موزاییک در معابد میان‌رودان (Mesopotamia) پیدا شده که مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد است. این موزاییک‌ها عمدتاً از عاج، صدف و سنگ ساخته شده‌اند؛ موزاییک‌هایی که چند هزار سال بعد در معماری یونان باستان و امپراتوری روم نیز دیده می‌شود. البته بر خلاف موزاییک‌سازان میان‌رودان، موزاییک‌سازان دوران باستان، تصاویر، الگوها و اشکال بهتر و هنری‌تری تهیه می‌کردند.

از قرن چهارم میلادی تا دوره رنسانس (حدود قرن ۱۴) موزاییک در ساخت کلیساهای کاتولیک ایتالیا پدیدار شد. این قطعات زیبای هنری معمولاً در سقف و کف کلیساها استفاده می‌شدند و تصاویری از فرشتگان و دیگر موجودات توصیف شده در انجیل را به تصویر می‌کشیدند.

موزاییک همچنین جزء جذایی ناپذیر معماری اسلامی محسوب می‌شود که بین قرن‌های ۷ تا ۸ میلادی گستردگی فراوانی داشت. موزاییک در ساخت مساجد و بناهای اسلامی به شکل گسترده‌ای دیده می‌شود. موزاییک در معماری اسلامی عمدتاً اشکال هندسی با رنگ‌های شاداب را شامل می‌شود. این طرح‌ها را می‌توان هم در معماری داخلی و هم در بنای خارجی ساختمان‌ها مشاهده کرد.

تاریخچه موزاییک

طی قرون وسطی، موزاییک بازیگر عمده‌ای در هنر بیزانسی (Byzantine art) محسوب می‌شد. در این دوره، موزاییک به شکل عمده جهت ساخت پرتره‌هایی استفاده می‌شد که جزئیات بیشمار و روکش‌های نازک طلا از خصوصیات آنها بود. با اینکه بیشتر این آثار از بین رفته‌اند اما موارد اندک باقی‌مانده را می‌توان جزو شاهکارهای پر زرق و برق هنر معماری جهان به شمار آورد.

گرچه هنرمندان رنسانس (Renaissance) میانه خوبی با موزاییک نداشتند اما هنر نوگرا (Modern art) دست دوستی به سمت آن دراز کرد. از آنتونی گائودی (Antoni Gaudí) افسانه‌ای گرفته تا معماران سبک آرت دکو (Art Deco) هنر موزاییک را زنده نگه داشتند و راه را برای هنرمندان امروزی هموارتر کردند.

نحوه ساخت موزاییک در منزل

حال که از تاریخچه موزاییک و پیشینه پر فراز و نشیب آن باخبر شدید، با اشتیاق بیشتری می‌توانید موزاییک خود را در منزل تهیه کنید. در ادامه چند قدم ساده را با همدیگر جهت ساخت یک موزاییک ساده و در عین حال زیبا برخواهیم داشت. مهیای یک تجربه تاریخی به قدمت چند هزار سال شوید.

مواد و ابزار مورد نیاز برای ساخت موزاییک

 1. کاشی
 2. پایه چوبی جهت چیدن کاشی روی آن
 3. چسب
 4. دوغاب پیش‌ساخته موزاییک
 5. مداد
 6. اسفنج
 7. دستکش لاستیکی

مراحل ساخت موزاییک

 1. روی پایه چوبی، طرح موردنظر خود را رسم کنید.
 2. قطعات کاشی را با فواصل حدود ۰٫۳ تا ۱٫۵ سانتی‌متر (بسته به سلیقه شما و نوع طرح) توسط چسب روی طرح خود متصل کنید.
 3. بگذارید قطعات شما حدأقل به مدت ۲۴ ساعت خشک شوند.
 4. توسط یک دستمال تمیز، گرد و غبار و باقی‌مانده چسب روی سطح کاشی‌ها را تمیز کنید.
 5. دستکش‌های خود را پوشیده و تمامی سطح کاشی‌ها را با دوغاب آغشته کنید. مطمئن شوید دوغاب به خوبی بین کاشی‌ها جاری شود. البته سطح کاشی را نیز کاملاً پوشش دهید.
 6. پس از اتمام کار، باقی مانده دوغاب را توسط دستان خود تا جایی که ممکن است از روی کاشی‌ها پاک کنید. سپس به مدت ۳۰ دقیقه به آن استراحت دهید.
 7. اکنون اسفنج خود را نمناک کرده و باقی‌مانده دوغاب را از روی کاشی‌ها تمیز کنید. بقایای دوغاب را داخل سطل آشغال بیندازید و از ریختن آن داخل سینک خودداری کنید.
 8. تبریک! از هنر خودساخته لذت ببرید. این موزاییک‌ها را می‌توانید در دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنید.

هنگامی که در ساخت موزاییک حرفه‌ای شدید، می‌توانید قطعات دلخواه خود را توسط اره کاشی تهیه کنید. می‌توانید از شیشه‌های رنگی نیز جهت ساخت موزاییک استفاده کنید. شیشه را توسط الماس شیشه‌بر می‌توان به راحتی شکل داد. به جای استفاده از پایه چوبی و کشیدن طرح دستی می‌توانید از تابلوهای متنوع آماده نیز استفاده کنید. موزاییک‌سازی حد و مرزی نمی‌شناسد.

در صورت تمایل، از موزاییک‌های ساخته شده خود عکس گرفته، آن را در اینستاگرام به اشتراگ گذاشته و ما را نیز باخبر کنید. دیدگاه‌های با ارزش خود را نیز از ما و دوستانتان در هومگ دریغ نکنید.