Logo-Loading

موزاییک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

یکی از مصالح ساختمانی که بسیار مورد استفاده در ایران قرار گرفته موزائیک است که از آن به عنوان کفپوش متراکم برای کف حیاط ، کف ساختمان، فرش پیاده رو، سنگ فرش های باغی و موارد مشابه استفاده می شود

استفاده از موزاییک در اروپا به ویژه در ایتالیا و آلمان رایج است. موزائیک نوعی بتن متشکل از سیمان، ماسه، سنگدانه، پودر سنگ و آب است که با استفاده از یک روش حساس و ارتعاش (که در زیر خلاصه می کنیم) فشرده و فشرده می شوند. موزاییک ها از دو لایه تشکیل شده است، لایه زیرین (نارین) و لایه بالایی (رنگ موزاییک). لایه زیرین که بسیار ضخیم است از سیمان، شن و ماسه تشکیل شده است و از ظرفیت تحمل فشار بالا برخوردار است. و نقش های زیادی دارد. موزائیک در ایران بیشتر در شهرهای اصفهان و میبد یزد تولید می شود

معنی موزاییک به معنای واقعی کلمه چیست؟

موزاییک در کلمه به معنای جمع شدن است و سنگهایی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند که نقش یا تصویر را در کنار هم تشکیل می دهند موزاییک نامیده می شوند.

روش های تولید موزائیک

  • روش پرس: در این روش بتن در قالب ریخته می شود و با استفاده از دستگاه پرس و با فشار زیاد فشرده و فشرده می شود که بسته به نوع موزائیک و مواد استفاده شده در آن متفاوت است. پس از ساخت و ساز ، این موزائیک ها باید به سطح صاف و صیقلی ماسه زده شوند
  • روش ارتعاش یا ارتعاش: در این روش هیچ گونه فشار به بتن وارد نمی شود و با استفاده از دستگاه ارتعاش فشرده می شود. موزاییک هایی که از این طریق ساخته می شوند دارای سطح صافی هستند و نیازی به ماسه سنگ ندارند اما نوعی موزائیک ارتعاشی وجود دارد که به دلیل داشتن دانه های تزئینی آن باید از بین برود.

انواع موزاییک موجود در بازار

موزائیک در بازار امروزی بسیار محبوب است و در صنعت ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مردم بازار این موزاییک ها را به عنوان موزائیک حیاط ، سنگ مصنوعی ، سیمان پلاستیکی و بتن قابل شستشو یا موزائیک شسته شده می شناسند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

انواع معرق حیاط

  • موزائیک سیمانی: این نوع موزاییک فقط از سیمان ساخته شده است و در لایه سطح سنگهای تزئینی وجود ندارد و ممکن است با استفاده از گزینه ها و طرح های ساده نقش های بسیار ساده ای به آنها داده شود.
  • موزاییک دستباف: موزائیک هایی که در پیاده روها استفاده می شوند و دارای ریزش و برآمدگی هستند
  • موزاییک شسته شده: به موزاییک گفته می شود که در آن لایه های برجسته دانه های شن وجود دارد و سطح آن صاف و صیقلی نیست
  • معرق سنگی: موزائیکی که در لایه های سطحی خود در طرح های مختلف از سنگ های تزئینی مانند سنگ مرمر ، گرانیت ، شیشه و غیره استفاده می کند و زیبایی بی نظیری را ایجاد می کند، این موزائیک ها شیار ، شسته و صاف می شوند. بودن.
  • موزاییک پلاکی: موزاییک هایی که دارای مصالح ساختمانی سخت و صیقلی در لایه بالایی هستند و بسته به کاربرد آنها اندازه های مختلفی دارند.
  • موازیک پلیمر چیست؟
    سیمان پلیمری یا موزائیک سنگ مصنوعی ترکیبی از بتن و پلیمر است که با کیفیت بسیار بالا تحول عظیمی در صنعت سنگ و موزائیک ایجاد کرده است. ترکیبات این موزاییک ها ماسه ، سیمان ، رزین ، رنگدانه های شیمیایی و آب است. در فرآیند ساخت این محصول ، ترکیب پلیمر و نانو ساختار را تغییر داده و سیمان را متبلور می کند ، که قدرت و استحکام آن را چند برابر می کند. همچنین باعث ایجاد خواصی از جمله خاصیت دفع آب ، تراکم بافت مولکولی ، افزایش چسبندگی و غیره می شود که از نظر تحمل فشار و استحکام آن را از سنگ طبیعی برتری می بخشد.