واش بتن

واش بتن یکی از بهترین کفپوش های محیطی است که با توجه به ساختار باکیفیت و قیمت مناسب و همین طور تنوع محصول، طرفداران زیادی پیدا کرده است. با توجه به مراحل راحت نصب واش بتن و مقاومت عالی آن در برابر عبور و مرور زیاد و همچنین شرایط جغرافیایی متغیر، باید این نوع کفپوش را از بهترین ها در سبد کالایی انواع کفپوش های امروزی بدانیم. واش بتن از ترکیباتی چون سنگ های معدنی گوناگون، ماسه، سیمان، چسب بتن و مواد روان کننده ساخته می شود.

ویژگی های واش بتن

واش بتن نوعی کف پوش لوکس است که به نسبت کف پوش هایی مانند موزائیک و سنگ از مقاومت بالاتری برخوردار است.  واش بتن به دلیل ترکیباتی که دارد در برابر سرما، گرما، فشار و رطوبت مقاوم بوده و برای پوشاندن کف فضاهای باز مانند پارک ها، باغچه ها، باغ ها، حیاط و روف گاردن یا پشت بام بسیار مناسب است. یکی از مزایای استفاده از این کف پوش زیبا جلوه دادن محیط و ایجاد اصطحکاک مناسب است که موجب می شود طرفداران زیادی داشته باشد.

ابعاد و طرح های واش بتن

واش بتن با ضخامت استاندارد 4 تا 5/4 در ابعاد و اندازه‌ های 30×30 ،60×30 ، 40×40 و 50×50 تولید و عرضه می شود، افراد بسته به سلیقه و اندازه محیطی که می خواهند کف پوش انجام دهند می توانند اندازه دلخواه کف پوش را انتخاب و خریداری کنند. موزاییک واش بتن از نظر سطح رویه در دو نوع برجسته و ساب خورده تولید می گردد و اندازه های 40*40 و 30*60 با ضخامتی در حدود  6/3 سانتی دارد.

انواع واش بتن

تنوع رنگ های واش بتن موجب شده تا با استفاده از رنگ های مختلف کف پوش معمارها بتوانند طرح های جالب و زیبایی مانند شطرنجی و حاشیه دار در فضا ایجاد کنند. به نوعی می توان گفت که کف پوش واش بتن جنبه تزئینی نیز دارد. اغلب معمارها ترجیح می دهند برای محیط هایی که افراد زیاد تردد می کنند رنگ های تیره تر انتخاب کرده که به مرور رنگ خود را حفظ کند، واش بتن با رنگ های روشن در حیاط های خصوصی  که رفت و آمد کم و محدود می باشد، مناسب است.

تفاوتهای بین واش بتن فرچه ای و واش بتن سابخورده

واش بتن فرچه ای:

  • سطح آن دانه برجسته است
  • غیرقابل استفاده برای مناطق سردسیر است
  • سُر خوردگی ندارد
  • نظافت آن سخت است
  • در بلندمدت کاهش براقیت دارد
  • جذب آب آن بالاست.

واش بتن سابخورده:

  • سطح آن صاف است.
  • برای مناطق سردسیر بسیار مناسب است.
  • سُر خوردگی ندارد
  • نظافت آن آسان است
  • حفظ زیبایی در بلندمدت
  • چذب آب آن بسیار کم است

ترکیب رنگ های واش بتن

 سفید، قرمز، ترکیبی از سفید و قرمز که رنگ سفید آن بیشتر است، ترکیبی از سفید و قرمز که رنگ قرمز در آن  بیشتر است، سفید مشکی، سفید سبز، رنگ آجری که به آن آجیلی هم می گویند، ترکیبی از قرمز مشکی سبز، ترکیبی از سفید و زرد لیمویی و سفید چینی می‌ باشند.

هر یک از رنگ ها کارایی خاصی در مکان های مناسب دارند، به عنوان نمونه رنگی که برای کف پوش یک باغچه مناسب است هیچ گاه برای پوشاندن کف یک استخر خصوصی استفاده نمی شود.

کاربردهای واش بتن

از جمله کاربردهای واش بتن می توان به استفاده از حیاط منازل، حیاط ویلا، پارکینگ و … اشاره کرد. مقاومت سایشی واش بتن در حد قابل قبولی تعریف شده است و در ضمن تنوع رنگ و طرح بالای آن، باعث می شود که بتوان مسیرسازی مناسبی به این طریق انجام داد.

مزایای استفاده از واش بتن

واش بتن دارای مزایای زیر می باشد:

 • مقاومت بالا
 • تنوع رنگ
 • تنوع طرح
 • قیمت مناسب
 • مقاومت سایشی
 • کاربرد در شرایط جغرافیایی متفاوت

معایب واش بتن

از معایب واش بتن، باید به موارد زیر اشاره داشت:

 • جذب آلودگی
 • مناسب محیط های با تردد محدود
 • آسیب پذیری نسبت به ضربه

مراحل تولید واش بتن به روش پرسی و ویبره

تولید واش بتن به روش پرسی ابتدا با مخلوط کردن مواد اولیه بتن حاصل کار آغاز می شود. بعد مخلوط را در لایه پایین قالب مخصوص میز پرس ریخته و روی آن یک لایه ملات ماسه سیمان می ریزند. در نهایت با فشار دستگاه پرس موزاییکی دو لایه با رویه سنگ ریزه های طبیعی به وجود می آید، حالا زمان آن رسیده که بعد عبور از اتاق بخار واش بتن شستشو شود.

در روش ویبره همانند روش پرسی بعد از مخلوط کردن مواد و به دست آمدن بتن، مواد اولیه بتن را داخل قالب های پلاستیکی ریخته، بعد عبور از روی میز ویبره که موجب خروج هوا اضافی از داخل بتن و تراکم بتن بالاتر رفته، سپ نوبت آن خواهد بود که مواد وارد اتاق بخار شوند. در این مرحله به مواد بیست و چهار ساعت استراحت می دهند و بعد آن ها را از داخل قالب بیرون آورده و با استفاده از فشار آب یا دستگاه کارواش به همراه برس های مخصوص فلزی لعاب های سیمان را از روی سنگ دانه ها زدوده تا برجستگی ها و زیبایی رنگ اصلی سنگ ریزه ها نمایان شود. دلیل اصلی اینکه واش بتن را داخل اتاق بخار یا کیورینگ می گذارند این است که، واش بتن مقاومت بالاتری را در کمترین زمان پیدا می کند، در صورتی که در حالت طبیعی این زمان بسیار طولانی می شود.

اغلب برای تولید واش بتن از سنگ‌ های معادن آذر شهر در استان آذربایجان شرقی، الیگودرز در استان لرستان و معدن بجستان در استان خراسان استفاده می شود. این سنگ ها رنگ های زیبایی دارند و از دسته بندی سنگ ‌های با دوام و با کیفیت هستند. خوشبختانه برای تولید واش بتن نیازی به واردات سنگ های خارجی نیست و سنگ معادن داخلی پاسخگوی نیاز این محصول هستند.

ویژگی های واش بتن باکیفیت

واش بتن با معیار استاندارد یعنی وقتی قطعه واش بتن شکسته شود سنگ ریزه ها به صورت یکسان در تمام ضخامت قطعه وجود داشته باشند. واش بتنی باید دارای عیار مناسب باشد، زمانی از عیار مناسب برخوردار است که پس از شکستن، سنگ و سیمانش از هم جدا نشود. نباید حباب هوا در برش های عرضی و طولی قطعات واش بتن مشاهده شود. واش بتن باکیفیت اگر دارای ویژگی های گفته شده باشد و از مرحله کیورینگ نیز عبور کرده باشد می توانید با خیالی راحت از آن استفاده کنید زیرا عمر آن طولانی است و با یخبندان ترک نمی خورد.

آیا استفاده از واش بتن در سطوح با تردد خودرو، میسر است؟

واش بتن با وجه به دیتا شیت و مقاومت سایشی و خمشی بالا برای ورودی پارکینگ ها و مکانهایی که تردد وسایل نقلیه سنگین نظیرتریلی ندارن و تردد خوروهای سواری و باری تا 5 تن انجام میشود کفپوش بسیار مناسبی میباشد

مقاومت واش بتن در مقابل شرایط آب و هوایی بسیار گرم و سرد چگونه است؟

کفپوشهای واش بتن با توجه به نحوه تولید و طی شدن دوره کیورینگ بتن محصول بسیار مناسبی برای انواع مناطق آب و هوایی میباشد

واش بتن از چه موادی ساخته می شود؟

واش بتن از مواد اولیه سنگ معدنی، سیمان، ماسه، چسب بتن، روان کننده های پلی کربوکسیلاتی وافزودنیهای بتن ساخته می شود

آیا ترمیم واش بتن امکان دارد؟

بله ترمیم واش بتن میسر است و با توجه به نوع آسیب وارد شده به آن، ساده یا پیچیده و سخت خواهد بود.

قیمت واش بتن

3 تفاوت واختلاف مهم بین واش بتن ها وجود دارد که این تفاوتها باعث اختلاف قیمت واش بتن میباشد. 1- نوع سنگدانه های استفاده شده که مرغوبیت سنگدانه مهمترین عامل در تفاوت ظاهری و باطنی میباشد. 2- گونیا بودن لبه های واش بتن که کمک شایانی به نصاب برای نصب مناسب خواهد نمود. 3-و سومین موضوع وزن هر تایل میباشد که با توجه به مسحت قطعه قطعات سنگین ترسیمان بیشتری دارند و درنتیجه مقاومت بالاتری خواهد داشت

با توجه به برودت شدید دما در مناطقی مانند آب سرد دماوند آیا امکان استفاده از واش بتن وجود دارد؟

نکته بسیار مهم اینکه شرکت تارگت بتن با ساتها تجربه در زمینه تولید انواع کفپوش واش بتن اقدام به تولید واش بتن سابخورده نموده و با توجه به اینکه در تولید این محصول همانند کفپوش پلیمری از رزین استفاده شده ودر پی آن درصد جذب آب به مکمتر از 3 درصد رسیده برای علاقه مندان به واش بتن که در گذشته امکان استفاده از این محصول رو در مناطق سردسیر داشتند فراهم کرده است.